Opcje modułów wejść / wyjść i interfejsu

Opcjonalne moduły rozszerzeń Wejść / Wyjść i interfejsu do napędów ABB

Kanały wejść / wyjść analogowych i cyfrowych modułu inwertera wykorzystywane są do różnych operacji takich jak: sterowanie, kontrola, pomiary (np. temperatury silnika).

Standardowa liczba wejść / wyjść w przemiennikach częstotliwości może zostać zwiększona dzięki opcjonalnym modułom rozszerzeń wejść / wyjść analogowych oraz cyfrowych. Moduły te instaluje się w złączach znajdujących się na jednostce sterującej.

Zasadniczymi modułami są moduły typowych wejść cyfrowych DI 24V DC lub 115/230V rozszerzające napięcia pracy wejść cyfrowych, wyjść cyfrowych DI 24V DC i RO przekaźnikowych oraz wejść / wyjść analogowych o zwiększonej rozdzielczości.

Mogą to być też moduły z wejściami dedykowanymi do podłączenia sygnałów takich jak czujniki temperatury PTC (także PTC z certyfikacją ATEX), które mogą mieć możliwość podłączenia zewnętrznego zasilania elektroniki +24V DC, potrzebnego do podtrzymania komunikacji na wykorzystywanej magistrali [seria ACS580 dla urządzeń o rozmiarach obudowy R1 do R5 (dla większych rozmiarów przyłącze zasilania elektroniki jest w standardzie)].

Opcjonalne moduły interfejsu:

Moduły do podłączenia sprzężenia zwrotnego prędkości dla precyzyjnej kontroli procesu, które umożliwiają podłaczenie enkoderów HTL, TTL, absolutnych czy resolwerów.

Moduły komunikacji światłowodowej DDCS, przeznaczone do optycznej komunikacji z innym przemiennikiem lub sterownikiem typu AC800M.

Opcje bezpieczeństwa:

Szczególną opcją dedykowaną dla przemysłowych napędów ABB (ACS880) jest moduł funkcji bezpieczeństwa FSO-12 i FSO-21. Jest to moduł, w którym zaimplementowane są funkcje bezpieczeństwa funkcjonalnego zgodne z normą EN/IEC 61800-5-2 oraz z wymaganiami Europejskiej Dyrektywy Maszynowej 2006/42/EC. Udostępnia on szereg zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa oraz autodiagnostykę, spełniając obecnie wszystkie wymagania i normy związane z bezpieczeństwem. Funkcje bezpieczeństwa są w pełni zintegrowane z funkcjonalnością przemiennika. Dedykowane wyjścia / wyjścia, wykorzystujące zewnętrzne komponenty typu "safety", pozwalają na realizację różnych funkcji bezpieczeństwa. Funkcje bezpieczeństwa w module mogą być realizowane w oparciu o rzeczywisty pomiar prędkości z enkodera oraz bez niego. Jeśli aplikacja wymaga zastosowania enkodera bezpieczeństwa, można go podłączyć do certyfikowanego modułu sprzężenia zwrotnego - FSE-31.
Możliwe do realizacji funkcje bezpieczeństwa, które osiągają poziom SIL3 lub PLe (kat.3) to:

  • Bezpieczne zatrzymanie 1 (SS1)
    • Bezpieczne zatrzymanie awaryjne (SSE)
    • Bezpieczne sterowanie hamulcem (SBC)
    • Bezpieczne ograniczenie prędkości (SLS)
    • Bezpieczna prędkość maksymalna (SMS)
    • Zabezpieczenie przed niespodziewanym uruchomieniem (POUS)
    • Bezpieczny kierunek (SDI)
    • Bezpieczne monitorowanie prędkości (SSM)
    • Bezpieczne monitorowanie temperatury (SMT)

Więcej informacji znajduje się w podręcznikach użytkownika.

 Wstecz