Instalacje elektryczne stacji ekstraktora wieżowego

Firma WRZOSEL w 2019 roku zrealizowała kolejną instalację elektryczną dyfuzora wieżowego obejmującą zasilanie, system napędowy, sterowanie, sygnalizację oraz instalację oświetleniową.

Temat dotyczył budowy dyfuzora firmy CORDONNIER w KSC - Cukrownia Krasnystaw.

marzec 2020

W części elektrycznej była to kompleksowa realizacja "pod klucz" obejmująca całą stację ekstrakcji: dyfuzor, zaparzacz i inne urządzenia towarzyszące.
Firma zrealizowała dostawy materiałów instalacyjnych, okablowania siłowego i sterowniczego, szaf napędowych wraz z montażem, oprogramowaniem i uruchomieniem urządzeń.

Firma WRZOSEL od początków istnienia zajmowała się napędami dyfuzorów cukrowniczych. Początkowo były to zespoły napędowe prądu stałego do napędu ślimaków dyfuzorów korytowych.
Postęp technologiczny i dostępność na rynku przemienników częstotliwości [ABB] o własnościach ruchowych zbliżonych do cech napędów prądu stałego skłonił firmę WRZOSEL do zamiany napędów prądu stałego dyfuzora korytowego na napędy z przemiennikami częstotliwości.
Takie nowatorski rozwiązanie zostało zrealizowane już w 2006 roku. Było realizowane w kolejnych latach i jest jeszcze w naszej ofercie, ponieważ dyfuzory korytowe są jeszcze wykorzystywane (w krajach sąsiednich, na wschodzie i południu).

Z kolei rozwój cukrownictwa, przebudowy stacji ekstrakcji i zastosowania dyfuzorów wieżowych ukierunkowały naszą firmę na rozwiązania dedykowane dla dyfuzorów wieżowych.

WRZOSEL od kilku lat zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem układów napędowych dyfuzorów wieżowych. Pierwsza realizacja z 2014 roku dotyczyła zespołu napędowego dyfuzora firmy BMA w Cukrowni Glinojeck.

Następne realizacje w tym temacie to budowy dyfuzorów wieżowych firmy CORDONNIER przy współpracy z producentem dyfuzorów oraz z firmami wykonawczymi innych branż:

 • 2015r. - KSC Cukrownia Werbkowice - przerób nominalny 10 000 t/d
  • napędy wieńca wieży dyfuzyjnej 6 x 50kW, napęd zaparzalnika 75kW,
 • 2016r. KSC Cukrownia Kruszwica - przerób nominalny 12 000 t/d
  • napędy wieńca wieży dyfuzyjnej 8 x 45kW, napęd zaparzalnika 75kW,
 • 2018r. KSC Cukrownia Nakło - przerób nominalny 8 000 t/d
  • napędy wieńca wieży 5 x 50kW, napęd zaparzalnika 75kW,
 • 2019r. KSC Cukrownia Krasnystaw - przerób nominalny 12 000 t/d
  • napędy wieńca wieży 8 x 45kW, napęd zaparzalnika 90kW.

Dołączamy prezentację przykładowego rozwiązania realizowanego przez WRZOSEL: